Berat Gjimshiti, një mbrojtës qendror i shquar shqiptar, është lindur më 19 shkurt 1993 në Zyrih të Zvicrës. Ai aktualisht luan për Atalanta BC në Serie A dhe është një pjesë thelbësore e ekipit kombëtar shqiptar. Gjimshiti ka treguar një performancë të shkëlqyer gjatë karrierës së tij, duke kontribuar në suksese të shumta për klubin dhe kombëtaren.
Karriera e Hershme dhe Transferimet

Gjimshiti filloi karrierën e tij në grupmoshat e FC Zürich, ku luajti nga viti 2007 deri në 2012. Ai bëri debutimin e tij profesional për ekipin e parë të FC Zürich në vitin 2011. Në janar të vitit 2016, Gjimshiti u transferua te Atalanta BC në Serie A, një lëvizje që shënoi një hap të rëndësishëm në karrierën e tij​ (Transfermarkt)​​ (Transfermarkt)​.

Gjatë kohës së tij te Atalanta, ai ka qenë i huazuar te Avellino dhe Benevento për të fituar më shumë përvojë. Këto periudha huazimi i ndihmuan të zhvillojë më tej aftësitë e tij mbrojtëse dhe të fitojë një vend të qëndrueshëm në formacionin e parë të Atalanta​ (Transfermarkt)​.
Statistikat e Karrierës

Gjatë sezonit 2023/2024, Gjimshiti ka luajtur 15 ndeshje në Serie A, duke grumbulluar 1350 minuta në fushë dhe duke kontribuar në mbrojtjen e fortë të ekipit të tij. Ai ka treguar një saktësi të lartë të pasimeve prej 83.75% në ndeshjet e UEFA Europa League dhe ka rikuperuar 98 topa​ (UEFA.com)​​ (FootyStats)​.

Në total, për Atalanta, ai ka bërë mbi 100 paraqitje dhe ka shënuar disa gola. Performanca e tij konsistente dhe aftësitë mbrojtëse të shkëlqyera e kanë bërë atë një nga mbrojtësit më të besuar të ekipit​ (Transfermarkt)​​ (Transfermarkt)​.
Karriera Ndërkombëtare

Berat Gjimshiti ka përfaqësuar Shqipërinë në nivel ndërkombëtar që nga viti 2015. Ai ka bërë 56 paraqitje për kombëtaren dhe ka shënuar 1 gol. Gjimshiti ishte pjesë e ekipit që mori pjesë në UEFA Euro 2016, një arritje historike për Shqipërinë​ (Wikipedia)​​ (UEFA.com)​.

Gjatë kualifikimeve për Euro 2016, Gjimshiti luajti një rol të rëndësishëm, duke ndihmuar Shqipërinë të sigurojë vendin e saj në turneun final. Ai vazhdon të jetë një lojtar kyç për ekipin kombëtar në fushatat kualifikuese për turne të ndryshëm ndërkombëtar​ (Transfermarkt)​.
Performanca dhe Vlerësimi

Berat Gjimshiti është i njohur për aftësitë e tij të forta mbrojtëse, përfshirë bllokimin e sulmeve të kundërshtarëve dhe saktësinë e pasimeve. Ai është gjithashtu i njohur për pozicionimin e tij të shkëlqyer në fushë dhe për aftësinë e tij për të udhëhequr mbrojtjen e ekipit​ (Transfermarkt)​​ (UEFA.com)​.

Gjimshiti ka një vlerë të tregut prej 10 milionë euro, një tregues i rëndësisë dhe cilësisë së tij si lojtar​ (Transfermarkt)​​ (Transfermarkt)​. Kontrata e tij me Atalanta është e vlefshme deri në qershor të vitit 2025, duke siguruar që ai do të vazhdojë të luajë një rol kyç për klubin në vitet që vijnë​ (Transfermarkt)​.
Përfundim

Berat Gjimshiti është një lojtar me përvojë dhe aftësi të larta që ka dhënë një kontribut të madh si për Atalanta BC ashtu edhe për ekipin kombëtar shqiptar. Me përkushtimin dhe performancën e tij të vazhdueshme, ai pritet të vazhdojë të luajë një rol të rëndësishëm në sukseset e ardhshme të ekipit të tij.