• July 30, 2021
 Marrja e dy dozave të vaksinës nga Pfizer dhe AstraZeneca ju siguron mbrojtje kundër variantit Delta


Dy doza të vaksinës Pfizer apo AstraZeneca janë efektive kundër variantit Delta, më shumë sesa kundër variantit më parë dominues, Alpha.

Zyrtarët thonë se vaksinat kanë treguar efektivitet kundër variantit Delta, i cili po mbizotëron në gjithë botën shkruan Reuters, transmeton Gazeta Shneta.

Mësoni më shumë rreth komplikimeve të shtatzënisë duke lexuar më shumë KËTU

Studimi i botuar në New England Journal of Medicine konfirmon gjetjet e fundit rreth efikasitetit të vaksinave anti covid të realizuara nga Pfizer dhe AstraZeneca.

Studimi i së mërkurës zbuloi se dy doza të Pfizer ishin 88% efektive në parandalimin e variantit Delta, kurse 67% ishin efektive nga AstraZeneca.

Sipas Shëndetit Publik në Angli, vetëm një dozë e vaksinës anti covid ishte 33% efektive kundër variantit Delta.

Ndërkohë, studimi i plotë tregoi se një dozë e vaksinës nga Pfizer ishte 36% efektive, kurse një dozë e vetme nga AstraZeneca tregoi 30% efektivitet./GazetaShneta/burimi i lajmit

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Related post

Contact Us