• July 30, 2021
 Deklarohet Zaev: Nuk do ta votojmë Rezolutën e OBRM-PDUKM-sëKryeministri Zoran Zaev duke u përgjigjur në pyetje të gazetarëve tha se nuk do të votohet Rezoluta e OBRM-PDUKM-së për bisedimet me Bullgarinë nëse mbetet emri me të cilën është parashtruar.

“S’bëhet fjalë për inat. Bëhet fjalë për parim, bëhet fjalë për Kushtetutën. E papranueshme është që kryeministri, shumica qeveritare dhe institucionet e sistemit të votojnë në kundërshtim me Kushtetutën”, tha Zaev.

Sipas tij, kjo dërgon dirigjim të gjithë sistemit dhe se Kushtetuta duhet të respektohet.

Ndryshe, Rezoluta e propozuar e OBRM-PDUKM-së nuk përfshin emrin kushtetues për shkak se ato kundërshtojnë Marrëveshjen e Prespës.

BURIMI I LAJMIT

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Related post

Contact Us