• July 30, 2021
 Paralajmërohet mot me shi të rrëmbyeshëm, bubullima dhe erë të fortë


Nga kjo pasdite deri të martën, nën ndikimin e masës së ajrit të lagësht dhe të paqëndrueshëm, do të mbizotërojë mot me vranësira të ndryshueshme, në vend të shiut të rrëmbyeshëm, bubullimave dhe erës së fortë. Shirat e rrëmbyeshëm të kohëpaskohshëm priten në nivel lokal, në vende në formë stuhie të shoqëruara me erëra të forta deri 90 kilometra në orë dhe paraqitje të breshërit.

Sipas DPHM-së, temperatura do të ulet gradualisht.

“Në disa vende ku reshjet lokale do të jenë më intensive, është e mundur që shpejt të rritet niveli i ujit të lumenjve dhe luginave më të vogla në të gjithë vendin si dhe shfaqja e rrëshqitjeve të tokës. Gjithashtu është e mundur që uji të rrjedhë nëpër një pjesë të zonave urbane në vendet ku proceset do të jenë më intensive me reshje intensive afatshkurtra. Për lumenjtë më të mëdhenj, tani për tani nuk ka rrezik nga dalja e tyre, informon DPHM.

Ai gjithashtu paralajmëron lëvizje të kujdesshme përgjatë lumenjve dhe luginave më të vogla në ditët në vijim, veçanërisht gjatë pasdites. BURIMI I LAJMIT

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Related post

Contact Us