• July 23, 2021
 Arabia Saudite fton në “paketë” Italinë për të pritur Kupën e Botës 2030Arabia Saudite po konsideron një ofertë të përbashkët me Italinë për të mikpritur Kupën e Botës 2030. Procesi i ofertave për atë edicion të turneut më të madh të futbollit në botë është në fazat shumë të hershme, me kryeministrin Boris Johnson që konfirmoi në mars se Mbretëria e Bashkuar dhe Irlanda duan “ta sjellin futboll në shtëpi” verën e vitit 2030, shkruan telesporti.

Deri në atë vit, Kupa e Botës do të jetë zgjeruar në 48 ekipe dhe 80 ndeshje, që do të thotë se turneu që zhvillohet në më shumë se një vend konsiderohet opsion më inkurajues për FIFA-n. Sipas “The Athletic”, Arabia Saudite po bashkohet me Grupin e Konsulencës Boston, me bazë në SHBA për të eksploruar një ofertë të përbashkët me disa opsione, megjithëse Italia është kandidati më i mundshëm, pavarësisht nga distanca e madhe midis kombeve.

Raporti thotë se sauditët janë këshilluar gjithashtu për një pritje të mundshme tre-palëshe të Botërorit 2030 me Marokun dhe Egjiptin, si pjesë e një oferte “MENA” (Lindja e Mesme dhe Afrika e Veriut), por dy vendet e tjera do të kishin nevojë për fonde të mëdha infrastrukturore.

Ndikimi i Arabisë Saudite në botën sportive është rritur në vitet e fundit, pasi pa fqinjët e Katarit të fitonin të drejtat e pritjes së Kupës së Botës 2020, pra vitin e ardhshëm.

Kritikët, megjithatë, i kanë akuzuar në mënyrë të përsëritur sauditët për “larje parash sportive”, duke shpenzuar shuma të mëdha për pritjen e ngjarjeve sportive. Kjo është një përpjekje për të rritur reputacionin e vendit, megjithë rekordin e tij të dobët mbi të drejtat e njeriut.

BURIMI I LAJMIT

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Related post

Contact Us