• July 30, 2021
 Admir Mehmedi pensionohet nga Përfaqësuesja e Zvicrës


Admir Mehmedi ka njoftuar pensionimin nga Kombëtarja e Zvicrës.

Mehmedi ishte pjesë e Kampionatit Evropian “Euro 2020”, ku bëri paraqitje të mirë në ndeshjen me Francën ku hyri si zëvendësues, shkruan lajmi.net.

30 vjeçari ka njoftuar përmes llogarisë së tij në Instagram që nuk do ta veshë më fanellën e Zvicrës.

Ai kishte zhvilluar 76 paraqitje për Zvicrën dhe ka shënuar 10 gola.

“Ka të paktën dy ndeshje që si futbollist do t’i kujtoj tërë jetën: e para me fanellën Zvicrës (për mua ishte 2011 Anglia: Zvicra 2-2 në Stadiumin “Wembley”) dhe e fundit ndaj Francës. Ajo ndeshje do të jetë e veçantë për mua dhe popullin zviceran. Pas paraqitjes që bëmë ndaj Francës, Zvicra do të hyjë në histori dhe kjo si ndeshja e shekullit dhe do të përfaqësojë një moment historik për futbollin zviceran. Unë isha me fat dhe i nderuar që isha në gjendje të gjuaja një nga penalltitë vendimtare dhe të kisha qetësinë për të shënuar gjithashtu”, tha ai.

Si djalë i vogël, ishte ëndrra ime e madhe ishte të luaja një ditë për ekipin Kombëtar të Zvicrës. Secila prej këtyre ndeshjeve që më lejohej të luaja me fanellën e Zvicrës ishte e veçantë për mua. Këtë fanellë e kam veshur me krenari dhe nder. Por të jesh në gjendje të përfundosh një ekip Kombëtar edhe në atë mënyrë tejkalon çdo ëndërr. Një ditë e mrekullueshme. Pa dyshim që kishte edhe më e bukura, or unë jam mirënjohës për çdo ditë të vetme në karrierën time të ekipit Kombëtar”, shtoi ai.

“Pensionimi është gjithçka, por i lehtë për mua. Megjithatë, kohët e fundit, lëndime të ndryshme më kishin ngadalësuar fizikisht. Kështu që vendosa të përqendrohem në klubin tim VfL Wolfsburg në të ardhmen. Përveç kësaj, unë automatikisht do të jem në gjendje të kaloj më shumë kohë me familjen time”, tha Mehmedi.

“Sa i përket Zvicrës, falënderimet e mia të veçanta shkojnë për trajnerin Ottmar Hitzfeld, i cili bëri të mundur debutimin tim në vendin e parë. Për selektorin, Vlado Petkovic, për të gjithë shokët e ekipit dhe anëtarët e stafit, për tifozët dhe miqtë e panumërt dhe për familjen time. Ata të gjithë besuan në mua dhe gjithmonë më mbështetën. Vazhdoni të besoni tek Zvicra”, përfundoi Admir Mehmedi.
Source link

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Related post

Contact Us