“Vranësira dhe reshje shiu” – Moti për ditën e martë


Dita e martë do të nisë me vranësira të cilat gradualisht do ja lënë vendin kthjellimeve, reshje shiu me intensitet të ulët të karakterit lokal në pjesën veriore të vendit.

Era do të jetë kryesisht kuadrati i jugut me shpejtwsi mesatare 1-8m/s, e cila përgjatë vijës bregdetare dhe zonave pranë tyre, ditën e martë dhe të merkurë do të fitojë intensitet hera-herës deri në 15-20m/s.

Në fushën termike pritet rritje graduale e temperaturave, më e ndjeshme ditën e enjte dhe të premte në vlerat e mesditës.

2

Source link

Share

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Contact Us