Tre lloje të çajrave që rekomandohen të konsumohen përgjatë shtatzënisë

Tre lloje të çajrave që rekomandohen të konsumohen përgjatë shtatzënisë


Çaji është një nga pijet më të njohura dhe të preferuarat, e sidomos gjatë periudhës së shtatzënisë.

Çaji gjatë shtatzënisë konsiderohet të jetë si një ilaç natyral për simptomat e ndërlidhura të shtatzënisë shkruan Healthline, transmeton Gazeta Shneta.

Mësoni më shumë rreth komplikimeve gjatë shtatzënisë KËTU

Shumë lloje të çajrave janë të sigurt për t’u konsumuar, mirëpo gratë shtatzëna shpesh zvogëlojnë sasinë e konsumimit të tyre.

Shumë çajra që përmbajnë kafeinë konsiderohet të sigurtë për aq kohë sa nuk tejkalohet sasia ditore e kafeinës.

Ekspertët sugjerojnë që marrja ditore e kafeinës të jetë nën 300 mg.

çaj-xhenxhefili-me-mjaltë

Disa nga çajrat që rekomandohen të konsumohen janë:

Mente: ndihmon në lehtësimin e gazrave, të vjellave, dhimbjeve të stomakut;

Xhenxhefili: ndihmon në lehtësimin e të vjellave;

Gjethe mente: në përgjithësi konsiderohet të jetë i sigurt mirëpo, ekspertët rekomandojnë shmangien e këtij çaji në 12 javët e para të shtatzënisë pasi nxitë kontraktimet në mitër./GazetaShneta/Source link

Share

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Contact Us