Top 6-she e simptomave të hershme paralajmëruese që do të zhvilloni Covid të gjatë

Top 6-she e simptomave të hershme paralajmëruese që do të zhvilloni Covid të gjatë


‘Long Covid’ i referohemi gjendjes kur simptomat zgjasin me javë ose muaj pas infektimit.

Megjithëse mund të mos ishte me rëndësi se sa e lehtë ose e rëndë do ishte sëmundja juaj nga koronavirusi, epidemiologu britanik Tim Spector mendon se ka shenja të zakonshme që duhet të merrni parasysh shkruan Express.co.uk përcjell Gazeta Shneta.

Nëse keni një kollë të vazhdueshme, zë të ngjirur, dhimbje koke, diarre, anashkalim të vakteve ushqimore dhe gulçim në javën e parë, keni dy deri në tre herë më shumë gjasa të merrni simptoma më afatgjata“, tha ai.

Këto modele të të dhënave u identifikuan nga ekipi i tij në të aplikacionin ‘Studimin e Simptomave Covid’.

Përveç kësaj, ekipi zbuloi se Covid i gjatë kishte gati dy herë më shumë gjasa të prekte gratë sesa burrat.

Gjatë një webinari në internet të organizuar nga British Medical Journal (BMJ), një panel ekspertësh diskutuan gjatë rreth formës Covid të rëndë.

Profesor Nisreen Alwan nga fusha e shëndetit publik tha se “lodhja e thellë” ishte simptoma më e zakonshme e raportuar tek ata që vuanin nga Covid i gjatë.

Simptoma të tjera të Covidit të gjatë përfshinin:

– Kollitjen;

– Frymëzënia;

– Dhimbje të muskujve dhe trupit;

– Rëndësi ose presion i gjoksit;

– Skuqjet e lëkurës;

– Palpitacione;

– Dhimbje koke dhe diarre; /Gazeta Shneta/Source link

Share

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Contact Us