E vërteta rreth konsumimit të mjaltës gjatë shtatzënisë – ja çfarë duhet të dini

E vërteta rreth konsumimit të mjaltës gjatë shtatzënisë – ja çfarë duhet të dini


Prindërit janë të vetdijshëm për faktin se bebet para moshës një vjeçare nuk duhet të konsumojnë mjaltë.

Kjo pasi mjalta përmban një lloj të caktuar bakteriesh që mund të sjellin efekte anësore tek ata shkruan VeryWellFamily, transmeton Gazeta Shneta.

Mësoni më shumë rreth komplikimeve gjatë shtatzënisë KËTU

Nën moshën një vjeçare, sistemet e tretjes së bebeve nuk janë zhvilluar aq sa të trajtojnë të gjitha bakteriet në mjaltën e papërpunuar.

Por, meqenëse mjalta sjell efekte anësore në shëndetin e bebeve, si ndikon ajo përgjatë shtatzënisë?

Konsumimi i mjaltës përgjatë shtatzënisë është i sigurt dhe nuk sjell efekte anësorë.Kolegji Amerikan i Obstetërve dhe Gjinekologëve nuk rendit mjaltin në listën e ushqimeve që gratë shtatzëna duhet të shmangin.

Ajo se çfarë duhet të keni parasysh gjatë shtatzënisë është e rëndësishme sigurimi i ushqimit të duhur që mund t’ju ndihmojë në furnizimin me të gjitha vitaminat dhe mineralet që ju dhe foshnja juaj keni nevojë./GazetaShneta/Source link

Share

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Contact Us