Nëse ndieni dhimbje në këto zona pas marrjes së vaksinës, lajmëroni mjekun tuaj

Nëse ndieni dhimbje në këto zona pas marrjes së vaksinës, lajmëroni mjekun tuaj


Ekzistojnë një numër i vogël i efekteve anësore që ju është thënë të prisni pasi të keni marrë vaksinën COVID.

Këto reagime ndaj marrjes së dozës së parë mund të ndryshojnë në varësi të moshës, seksit, llojit të vaksinës dhe nëse keni pasur COVID më parë, por efektet anësore të përgjithshme janë mjaft të njohura, shkruan Best Life përcjell Gazeta Shneta.

Tani, Qendrat për Kontrollin dhe Parandalimin e Sëmundjeve (CDC) po paralajmërojnë se dhimbja në këto tre zona mund të sinjalizojë diçka më serioze.

Nëse përjetoni dhimbje në këmbë, bark ose kokë, mund t’ju duhet të telefononi mjekun tuaj.

Më 13 prill, CDC dhe Administrata Amerikane e Ushqimit dhe Barnave (FDA) lëshuan një deklaratë të përbashkët që vuri në dukje rrezikun e zhvillimit të një lloji të mpiksjes së gjakut të quajtur trombozë e sinusit venoz cerebral (CVST) në kombinim me nivele të ulëta të trombociteve të gjakut (trombocitopeni) pasi u fillua të administrohet vaksina Johnson & Johnson.

Në faqen e CDC tani është azhurnuar për të përfshirë simptomat e gjendjes së trombozës për të qenë të vetëdijshëm.

Njerëzit që kanë marrë vaksinën J & J / Janssen COVID-19, brenda tre javëve të fundit dhe që kanë dhimbje të forta koke, dhimbje barku, dhimbje në këmbë ose gulçim duhet të kontaktojnë ofruesin e tyre të kujdesit shëndetësor, paralajmëron CDC.

Ndërsa ky reagim duket të jetë jashtëzakonisht i rrallë, është e rëndësishme të dini shenjat.

Sipas Johns Hopkins Medicine, simptoma të tjera të kësaj tromboze për t’u kujdesur përfshijnë vizionin e paqartë, të fikët ose humbjen e vetëdijes, humbjen e kontrollit mbi lëvizjen në një pjesë të trupit dhe krizat. /Gazeta Shneta/

 Source link

Share

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Contact Us