• August 3, 2021
 Britani, rreth 53 përqind e rasteve të raportuara me Covid-19 ishin nga pacientët asimptomatik


Më shumë se gjysma e njerëzve që rezultuan pozitive me Covid-19 në Britani nuk kishin simptoma.

Lajmin për këtë e kanë bërë të ditur Zyra për Statistika Kombëtare (ONS) shkruan CNN, transmeton Gazeta Shneta.

“Në mars 2021, 47% e njerëzve që rezultuan pozitive me koronavirus në Britani të Madhe kishin simptoma të Covid-19 dhe 53% ishin asimptomatik”, thanë zyrtarët nga ONS.

Nga pacientët që kishin simptoma, ata raportuan lodhje, dhimbje koke dhe kollitja, ndërkohë që dhimbja e barkut dhe diarreja ishin ndër simptomat më pak të raportuara.

Fjala “asimptomatike” përshkruan një person që është i infektuar me Covid-19, por nuk shfaq simptoma./GazetaShneta/Source link

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Related post

Contact Us