• July 30, 2021
 Lojërat Olimpike/ Koreja e Veriut nuk do të marrë pjesë, për shkak të frikës nga Covid 19


Koreja e Veriut ka njoftuar se nuk do të marrë pjesë në Olimpiadën e Tokios këtë vit, duke thënë se vendimi është për të mbrojtur atletët e saj nga Covid 19.

Vendimi i jep fund shpresave të Koresë së Jugut për të përdorur Lojërat për të vazhduar bisedimet e bllokuara ndërkufitare me Korenë e Veriut.

Në vitin 2018, të dy palët hynë në një ekip të përbashkët në Lojërat Olimpike Dimërore që çuan në një seri samitetsh historike. Njoftimi e bën Korenë e Veriut vendin e parë të madh që anashkalon Lojërat e vonuara të vitit 2020 për shkak të pandemisë. Ngjarja do të fillojë në 23 korrik.

Kjo do të jetë hera e parë që Koreja e Veriut humbet një Olimpiadë Verore që nga viti 1988, kur ajo bojkotoi lojërat e Seulit gjatë Luftës së Ftohtë. Vendimi u mor në një takim të komitetit Olimpik në 25 Mars, sipas një raporti nga faqja shtetërore e drejtuar nga Sporti në DPRK.

Koreja e Veriut ka marrë masa të rrepta kundër virusit, që kur shpërtheu vitin e kaluar. Ajo mbylli kufijtë e saj në fund të janarit dhe më vonë detyroi të karantinoheshin qindra të huaj në kryeqytetin e saj.

Që nga fillimi i vitit të kaluar, trenat dhe vagonët janë ndaluar të hyjnë ose të largohen nga Koreja e Veriut, me shumicën e fluturimeve ndërkombëtare të pasagjerëve të ndaluar.

.


Top Channel

Source link

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Related post

Contact Us