Konsumimi i farave të lirit përgjatë shtatzënisë, a janë të sigurta? – Zbuloni detajet

Konsumimi i farave të lirit përgjatë shtatzënisë, a janë të sigurta? – Zbuloni detajet


Farat e lirit janë të pasura me fibra dhe proteina, duke i bërë ato një nga ushqimet më të shëndetëshme.

Farat e lirit janë të nevojshme edhe për lehtësimin e kapsllëkut, ndihmojnë në uljen e kolesterolit dhe presionit të lartë të gjakut shkruan Healthline, transmeton Gazeta Shneta.

Mësoni më shumë rreth komplikimeve gjatë shtatzënisë KËTU

Mirëpo, a janë të sigurta farat e lirit gjatë shtatzënisë?

Në Shtetet e Bashkuara, gratë shtatzëna menjanojnë konsumimin e farave të lirit.Në Kanada, konsumimi i farave të lirit janë të sigurta, përderisa ekspertët rekomandojnë 45 gram fara liri në ditë.

Në anën tjetër, ekspertët rekomandojnë të presin deri në tremujorin e parë për të filluar konsumimin e farave të lirit.

Deri më tani, nuk është konfirmuar nëse konsumimi i farave të lirit është i sigurt dhe nuk sjell efekte anësore në shëndetin e gruas dhe foshnjes./GazetaShneta/Source link

Share

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Contact Us