Këto ushqime rrisin shanset tuaja për të ngelur shtatzënë më shpejt

Këto ushqime rrisin shanset tuaja për të ngelur shtatzënë më shpejt


Ngrënia e një diete të shëndetëshme mund të rrisë shanset për të ngelur shtatzënë më shpejt.

Më poshtë, mund t’i gjeni disa prej ushqimeve që kanë potencialin për të menaxhuar crregullimet hormonale në trupin tuaj shkruan Parenting.FirstCry, transmeton Gazeta Shneta.

Mësoni më shumë rreth komplikimeve gjatë shtatzënisë KËTU

Lakra: Lakra është një superushqim që ndihmon në rritjen e pjellorisë suaj.Ajo mund t’i sigurojë trupit tuaj me vitamina dhe minerale thelbësore.Lakra gjithashtu ndihmon në parandalimin e formimit të miomave dhe parandalon endometriozën.

Brokoli: Brokoli është i pasur me vitaminën C, e cila ju ndihmon në procesin e ovulimit.Përvec kësaj, brokoli është i pasur me hekur, acid folik dhe antioksidantë.

Vezët: Vezët janë një burim i shkëlqyeshëm i proteinave dhe e bardha e vezës është e pasur me DHA, kolinë dhe vitamin B12.Të gjitha këto lëndë ushqyese ndihmojnë në rritjen e pjellorisë.

Bananet: Bananet janë të pasura me vitaminën B6 që ndihmon në rregullimin e ciklit menstrual.Ato janë të pasura me pak yndyrë dhe përmbajnë lëndë ushqyese që sigurojnë energji./GazetaShneta/Source link

Share

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Contact Us