4 frutat që duhet konsumuar patjetër për të siguruar nivele të larta të fibrave

4 frutat që duhet konsumuar patjetër për të siguruar nivele të larta të fibrave


Fibrat janë jashtëzakonisht të shëndetëshme për sistemin tuaj tretës.Shume lloje të firbave ju ndihmojnë të humbni peshë, të ulni nivelet e sheqerit në gjak dhe të luftoni kapsllëkun.

Akademia e të Ushqyerit dhe Dietikës rekomandon konsumimin e rreth 14 gramë fibrave për çdo 1000 kalori që konsumoni në ditë shkruan Healthline, transmeton GazetaShneta.

Mësoni më shumë rreth komplikimeve gjatë shtatzënisë KËTU

Për fat të keq, rreth 95% e të rriturve dhe fëmijëve amerikanë nuk konsumojnë mjaftueshëm fibra.

Më poshtë, mund të gjeni disa nga ushqimet që përmbajnë fibra:

-Luleshtrydhet: Janë të shijshme dhe të shëndetëshme, pasi përmbajnë vitaminë C, mangan dhe antioksidantë të ndryshëm.

-Avokado: Është një frut unik dhe i pasur me yndyrna të shëndetshme, vitaminë C, kalium dhe magnez.

-Mollat: Janë ndër frutat më të shijshme dhe janë relativisht të larta në fibra.

-Mjedra: Janë shumë ushqyese dhe të pasura me vitaminë C dhe mangan./GazetaShneta/Source link

Share

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Contact Us