Kjo është mosha e duhur se kur bebet duhet konsumuar vezët

Kjo është mosha e duhur se kur bebet duhet konsumuar vezët


Shumë nga profesionistët shëndetësorë, në të kaluarën kanë rekomanduar të jepni kohë bebit tuaj për të konsumuar vezët për shkak të shqetësimeve të alergjisë që formon.

Vezët përmbajnë 70 kalori dhe ka vlera mjaft ushqyese shkruan Healthline, transmeton GazetaShneta.

Mësoni më shumë rreth komplikimeve gjatë shtatzënisë KËTU

E mira e vezës është përmbajtja e 250 miligram kolinës, e cila ndihmon në funksionimin e mëlçisë është transportimin e lëndëve ushqyese në zonat tjera të trupit.

Në përgjithësi, vezët janë të pasura me riboflavin, B12 dhe folate.

Cilat janë rreziqet e konsumimit të vezëve te bebet?

Disa ushqime dihet se janë ndër shkaqet më të zakonshme të reaksioneve alergjike tek bebet.Këtu përfshihen:

-Vezët,

-Soja,

-Peshku

Mjekët rekomandonin që të prisnin t’i jepnin bebit tuaj tërë vezën deri pas ditëlindjes së tyre të parë. Kjo sepse deri në dy përqind të fëmijëve janë alergjikë ndaj vezëve./GazetaShneta/Source link

Share

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Contact Us