• July 30, 2021
 Ky është shqetësimi që mund të vuajnë gratë shtatzëna në 60 përqind të rasteve


Hulumtimet tregojnë se 20 deri 60% e grave shtatzëna përjetojnë pagjumësi në një moment gjatë shtatëzanisë së tyre.

Pagjumësia vjen në disa forma të ndryshme shkruan VeryËellFamily. Ju mund të keni probleme të bini në gjumë kur përpiqeni të shkoni në shtrat ose të zgjoheni në mes të natës ose dhe të keni probleme të ktheheni për të fjetur transmeton Gazeta Shneta.

Midis sikleteve të ndryshme fizike të shtatzënisë dhe shqetësimeve të sjelljes së një fëmije në botë, mund të jetë shumë dhe pjesa për t’ju mbajtur zgjuar gjatë natës.

Marrja e ilaçeve për t’ju ndihmuar të flini gjatë shtatëzanisë mund të jetë e rrezikshme, veçanërisht në tremujorin e parë.

Për të mësuar më shumë rreth komplikimeve gjatë shtatzënisë KLIKO KËTU.

Ka disa gjëra të tjera natyrore që mund ti bëni për të luftuar pagjumësinë në shtatzëni.

– Shkoni në shtrat të përgjumura;

– Disa përbërës ushqimore ndihmojnë rreth gjumit si:

– Qumështi i ngrohtë ose një sanduiç i gjelit janë indukatorë klasikë të gjumit.

– Bajamet ose djathërat kanë magnez që mund t’ju ndihmojnë të të qetësoni gjumin.

– Bananet janë një burim i mirë i kaliumit dhe melatoninës, të cilat mund të shkaktojnë përgjumje.

– Djathi ka triptofan, i cili rrit prodhimin e melatoninës në trup.

– Ushtrime të relaksimit gjatë praktikës.

– Merrni një banjë të ngrohtë;

– Lexo një libër. /Gazeta Shneta /Source link

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Related post

Contact Us