Simptomat shqetësuese të shtatzënisë të cilat fillojnë qysh në tremujorin e parë

Simptomat shqetësuese të shtatzënisë të cilat fillojnë qysh në tremujorin e parë


Ndërsa është e lehtë t’i thuash ndokujt që sigurisht që ka shumë gëzime të shtatzënisë, si ndjenja që fëmija të lëviz, ekzistojnë edhe shqetësimet dhe dhimbjet që vinë me të.

Pra, këtu është një listë e ankesave të zakonshme në fund të shtatëzanisë dhe çfarë mund të bëni në lidhje me to shkruan VeryWellFamily, përcjell Gazeta Shneta.

Pagjumësia

Të mos jeni në gjendje të flini është vërtet e bezdisshme dhe pagjumësia e shtatzënisë nuk është ndryshe.

Këshillë është që të provoni një formë të ushtrimeve më herët gjatë ditës, të shmangni kafeinën pas mbrëmjes së hershme, madje edhe të aplikoni standardin e vjetër të një gotë qumështi të ngrohtë para gjumit.

Për të mësuar më shumë rreth komplikimeve gjatë shtatzënisë KLIKO KËTU.

Dhimbje shpine

Dhimbja e shpinës në shtatzëni është një nga ankesat kryesore. Në mënyrë serioze, provoni rrugën e masazhit, dhe nëse nuk mund të gjeni dikë që të ndihmojë këtu, pjerrësia e legenit funksionon me të vërtetë mirë.

Shtrirja dhe përdorimi i kompresave të ngrohta ose marrja e një banjo të ngrohtë, gjithashtu funksionojnë vërtet mirë.

Ngërçe të këmbëve

Shumë gra raportojnë se përjetojnë ngërçe në këmbë gjatë shtatzënisë, veçanërisht në fund të shtatëzanisë dhe më së shpeshti gjatë natës.

Disa gra shtatzë na gjithashtu pohojnë se mangësitë ushqyese si mungesa e kaliumit kontribuojnë në këtë problem.

Gulçim dhe probleme me frymëmarrje

Ndërsa fëmija rritet dhe shtrëngon diafragmën tuaj, ju keni më pak hapësirë për të marrë frymë.

Një tjetër këshillë e mirë është të provoni të flini ulur. Gratë e tjera zbulojnë se një parzmore ose karrige tjetër është më e mirë për ato me probleme të kësaj natyre. /Gazeta Shneta /Source link

Share

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Contact Us