Këto zakone të shpifura, në fakt janë të shëndetshme! – Lajmi.net

Këto zakone të shpifura, në fakt janë të shëndetshme! – Lajmi.net


21:24 | 2 Shkurt 2021

Edhe pse të gjithë kemi dëgjuar se duhen 21 ditë që një zakon/ves të mbetet, kjo deklaratë në të vërtetë nuk është provuar në praktikë.

Sipas studimeve të fundit, do t’ju duhet të paktën 66 ditë që një mënyrë e re e sjelljes të bëhet automatike. Sidoqoftë, jo të gjitha zakonet tona të papërshtatshme janë vërtet aq të tmerrshme sa jemi mësuar t’i konsiderojmë.

Urinoni në dush

Mund të jetë e papërshtatshme të flasësh për urinimin në dush me zë të lartë, por studiuesit zbuluan se gati 75% e njerëzve e kanë bërë atë të paktën një herë në jetën e tyre.

Në të vërtetë, nuk ka asgjë për t’u turpëruar – acidi urik dhe amoniaku në urinën tuaj mund t’ju ndihmojë të parandaloni infeksione në gishtat e këmbëve. Gjithashtu, nëse vendosni të urinoni ndërsa bëni dush, mund të kurseni para në faturën e ujit dhe në letrën higjienike.

Pështyni

Pështyma mund të duket e neveritshme, veçanërisht nëse bëhet në vende publike. Sidoqoftë, pas një stërvitjeje, mund t’ju ndihmojë të merrni më frymë më lehtë.

Kur ushtrohemi, kemi tendencë të marrim frymë përmes gojës dhe kjo bën që ajo të prodhojë më shumë pështymë që ndërhyn në modelet tona të frymëmarrjes. Prandaj, është krejtësisht normale të heqësh qafe mukusin e tepërt të prodhuar pas vrapimit duke e pështyrë atë. (Thjesht përpiquni mos ta bëni në mes të rrugës).

Përtypni (intensivisht) çamçakëz

Megjithëse çamçakëzi nuk ka përfitime ushqyese, është vërtetuar shkencërisht se përtypja e saj ndihmon në studime, ndoshta dhe më mirë se kafeina. Çamçakëzi mund t’ju ndihmojë të përqendroheni, të mprehni kujtesën tuaj, të zvogëloni stresin dhe të ekuilibroni hormonet duke rritur nivelin e kortizolit.

Keni gazra

Edhe nëse nuk jeni në dijeni, trupi juaj lëshon gazra rreth 14 herë në ditë dhe rreth 3-5 herë gjatë gjumit. Si rregull, trakti juaj tretës fillon të prodhojë dioksid karboni dhe metan rreth 6 orë pas ngrënies dhe gazrat ndihmojnë trupin t’i heqë ato qafe. Nësepërpiqeni t’i mbani gazrat brenda, kjo mund të shkaktojë dhimbje ose fryrje barku.

Gromësini

Një gromësirë pas një vakti të madh është i mirë për stomakun tuaj, pasi ndihmon në lehtësimin e tij nga ajri. Sidoqoftë, nëse ju ndodh shumë shpesh gjatë ditës, ndoshta duhet të konsultoheni me një mjek.

Hani thonjtë

Kur kafshoni thonjtë tuaj, ju konsumoni disa prej baktereve që janë mbi to dhe poshtë tyre. Kjo bën që sistemi juaj imunitar të fillojë prodhimin e qelizave të bardha të gjakut që ndihmojnë në luftimin e këtyre baktereve. Trupi juaj gjithashtu regjistron bakteret në bankën e tij të kujtesës, kështu që nëse një bakter i caktuar haset për herë të dytë, ju do të keni tashmë limfocitet që janë në gjendje ta mposhtin atë.

Nuk laheni shumë shpesh

Nëse bëni dush çdo ditë, ju po largoni disa vajra thelbësorë nga lëkura dhe flokët tuaj, të cilat janë të nevojshme për t’i mbajtur të hidratuar dhe të mbrojtur. Edhe uji i nxehtë pa sapun mund të shkatërrojë shumë baktere të dobishme për të cilat lëkura ka nevojë. Kështu që është krejtësisht e natyrshme dhe madje e shëndetshme për ju të anashkaloni dushet një ose dy herë në javë.

Burimi: Bright SideSource link

Share

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Contact Us