Shumë e rëndësishme për shëndetin, ja sëmundja vdekjeprurëse që shëron selinoja – Balkanweb.com

Shumë e rëndësishme për shëndetin, ja sëmundja vdekjeprurëse që shëron selinoja – Balkanweb.com


Selinoja është pjesë e familjes Apiaceae, e cila përfshin karrota, majdanoz dhe selino. Bishtat e saj krokante e bëjnë këtë perime me pak kalori dhe që mund të ofrojë një sërë përfitimesh shëndetësore.

Fibrat në selino mund të ndihmojnë sistemin tretës dhe kardiovaskular. Selino gjithashtu përmban antioksidantë që mund të luajnë një rol në parandalimin e disa sëmundjeve.

1- Parandalon inflamacionin dhe kancerin

2- Ndikon në uljen e presionit të gjakut

3- Hiperlipidemia

Hyperlipidemia i referohet një rritje të molekulave yndyrore në gjak. Shpesh nuk ka simptoma, por ngre rrezikun afatgjatë të sëmundjeve të zemrës dhe goditjes në tru.

4-Neurogjeneza

Apigenina gjithashtu mund të stimulojë neurogjenezën, rritjen dhe zhvillimin e qelizave nervore.

5-Përfitime të tjera

Disa studiues kanë sugjeruar që ekstrakte nga selino mund të ndihmojnë gjithashtu në parandalimin e:

-sëmundje të mëlçisë dhe verdhëz

-obstruksioni i traktit urinar

-çrregullime reumatike

6.Përveç kësaj, njerëzit përdorin fara selino për të trajtuar:

-bronkit

-astma

-psoriaza dhe çrregullime të tjera të lëkurës

-të vjella

-ethe

Për t’u bërë pjesë e grupit “Balkanweb” mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë.
Grupi Balkanweb

Source link

Share

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Contact Us