Ja se cilat ushqime ju ndihmojnë të keni dhëmbë të shëndetshëm

Ja se cilat ushqime ju ndihmojnë të keni dhëmbë të shëndetshëm


Egzistojnë disa ushqime që ju ndihmojnë të keni dhëmbë të fortë dhe të shëndetshëm.

Mollat, qumështi, jogurti janë vetëm disa nga ushqime/pije që ju ndihmojnë të keni dhëmbë të fortë dhe të shëndetshëm shkruan Parenting.FirstCry, transmeton GazetaShneta.

Mësoni më shumë rreth komplikimeve gjatë shtatzënisë KËTU

Qumështi: Qumështi është një burim i pasur i kalciumit, që forcon kockat dhe dhëmbët.Poashtu, ai përmbanë vitaminë C dhe vitaminën D të cilat ndihmojnë në forcimin e dhëmbëve dhe mishrave.

Jogurti: Ashtu sikurse qumështi edhe jogurti është i pasur me kalcium.Duke qenë një burim i mirë i kalciumit, jogurti mund t’i bëj dhëmbët tuaj më të fortë dhe më të shëndetshëm.

Çaji i gjelbër: Është një burim i pasur i antioksidantëve dhe mund të jetë shumë i dobishëm për dhëmbët tuaj.

Uji: Uji ju ndihmon në pastrimin e grimcave të ushqimit.

Mollat: Mollat pastrojnë mishtrat e dhëmbëve dhe janë të pasura me fibra dhe ujë./GazetaShneta/Source link

Share

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Contact Us