Shqipëria shpall non grata diplomatin rus për shkelje të rregullave ndaj Covid-19/ Reagon ambasada ruse: Akuzat të pabazuara, u thye rregulli i… – Balkanweb.com

Shqipëria shpall non grata diplomatin rus për shkelje të rregullave ndaj Covid-19/ Reagon ambasada ruse: Akuzat të pabazuara, u thye rregulli i… – Balkanweb.com


TIRANË

Media ruse “Sputnik” ka shkruar në lidhje me shpalljen non grata të diplomatit rus në Tiranë, Mikhail Afanasyev.

Sipas medias ruse, ambasadori është larguar nga Tirana, duke i thënë se veprimi ndaj tij është ndërmarrë, pasi nuk ka respektuar rregullat ndaj Covid-19. Diplomati duhet të largohet nga vendi brenda 72 orëve, tha Ministria e Jashtme e Shqipërisë në një deklaratë.

  • foto galeri

“Për fat të keq, në kundërshtim me premtimet, diplomati ka vazhduar të shkelë masat ndaj Covid-19. Me keqardhje, qeveria shqiptare vendosi të deklarojë diplomatin Aleksei Krivosheev person non grata, me detyrimin për të lënë vendin brenda 72 orëve nga njoftimi zyrtar,” thuhet në deklaratë.

Ambasada ruse në Shqipëri tha se i konsideron pretendimet e bëra kundër diplomatit rus si të paarsyeshme.

“Ne i konsiderojmë të pabazuara të gjitha akuzat ndaj diplomatit rus të përmendura në këto dokumente. Ne gjithashtu vërejmë se zbulimi në njoftimin për shtyp i emrit të punonjësit tonë kundërshton ashpër praktikën e vendosur ndërkombëtare diplomatike.” tha misioni diplomatik rus.

(d.xh/ Balkanweb)

Për t’u bërë pjesë e grupit “Balkanweb” mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë.
Grupi Balkanweb

Source link

Share

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Contact Us