Përmes këtyre hapave menaxhoni me rritjen e oreksit të tyre

Përmes këtyre hapave menaxhoni me rritjen e oreksit të tyre


Ushqimi, veshja dhe strehimi – kjo është pothuajse ajo që bebet kanë nevojë në nivelin shumë themelor, së bashku me gjumin e mirë dhe një mjedis të dashur.

Por pavarësisht kësaj, ju mund të jeni të mërzitur që fëmija juaj nuk po ha si duhet. Ai mund të mos jetë duke komunikuar urinë e tij aq shpesh sa është e nevojshme, ose të mos hajë pjesën që duhet të kishte në kohën e caktuar të vaktit.

Kjo mund të ndikojë në shtimin e tij në peshë dhe t’ju shqetësojë edhe më shumë në lidhje me rritjen e tij thotë FirstCryParenting.

Prandaj, nëse po pyesni se si ta rritni oreksin për fëmijën natyrisht, këtu janë disa gjëra që patjetër që mund t’i provoni përcjell nga Gazeta Shneta.

Për të mësuar më shumë rreth komplikimeve gjatë shtatzënisë KLIKO KËTU.

Si ta rrisni oreksin e bebit tuaj?

Jepini atij një mëngjes të parezistueshëm

Vetë emri nënkupton thyerjen e shpejtë të ritmit të mëngjesit përgjatë kohës sa tenton të zgjohet plotësisht nga gjumi.

Prandaj, kërkesa për energji është më e larta në fillim të ditës. Duke pasur një mëngjes të ushqyeshëm dhe substancial, ushqen trupin në gjendje kulmore metabolike dhe fillon ditën.

Ndryshoni strukturën e vaktit

Ne, si të rritur, mund të jemi mësuar me strukturën me tre vakte që na merr gjatë ditës pa probleme. Sidoqoftë me fëmijët, pasi rritja e tyre është në një kulm dhe që përdor shumë energji, sistemi i tyre tretës ka nevojë për një nxitje të fortë.

Kjo mund të arrihet duke zëvendësuar strukturën me tre vakte, dhe në vend të kësaj, duke u dhënë atyre ushqim të pjesshëm çdo dy orë ose më shumë. Kjo mund t’i mbajë ata me energji dhe t’i ndihmojë ata të hanë sasinë e duhur gjithashtu.

Uji i pijshëm para një vakti

Qoftë menjëherë pasi të zgjoheni ose rreth gjysmë ore para një vakti, uji është i rëndësishëm në dy mënyra. Së pari, prish “agjërimin” në mëngjes dhe rihidraton trupin për të rimbushur ujin e humbur.

Së dyti, duke pirë ujë, sistemi tretës përgatitet vetë dhe pret që edhe ushqimi ta ndjekë atë.

Këto, së bashku, ndihmojnë në rivendosjen e oreksit dhe e bëjnë fëmijën tuaj përsëri të uritur.

Qumështi NUK është vakt

Një gotë qumësht është mëngjesi më i mirë, ose në të vërtetë është një mit. Mund të ketë ushqim të mirë, por thjesht të kesh qumësht për mëngjes ose një vakt nuk është e mjaftueshme.

Konsumi i tepërt i qumështit zvogëlon oreksin për vaktin e mëposhtëm, duke qenë kundërproduktiv përreth.

Qumështi duhet të mbahet në moderim dhe produktet e tjera të qumështit mund të përdoren si alternative.

Ushtrimi fizik është një domosdoshmëri

Asgjë nuk mund të zëvendësojë një mbrëmje të mirë të lojës së jashtme ose një seancë të bukur stërvitje në mëngjes. Shpenzimi i energjisë krijon nevojën për energji në trup, e cila stimulon sistemin e tretjes dhe bën që stomaku juaj të kërkojë më shumë ushqim.

Ju gjithmonë do të vini re fëmijë që janë të angazhuar shumë në sport dhe aktivitete të tjera fizike që rrallë kanë zakone të dobëta të ngrënies./Gazeta Shneta/Source link

Share

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Contact Us