​Loriana Kuka fiton medaljen e bronztë në Doha të Katarit


Edhe Loriana Kuka nuk do të kthehet duarthatë nga Mastersi i xhudos, që po mbahet në Doha të Katarit. Xhudistja kosovare fitoi medaljen e bronztë në kategorinë deri në 78 kilogramë.

Në luftën kryesore ajo mposhti me ippon në shënim të artë Natalie Poëel të Britanisë së Madhe.

Është kjo medalja e katërt për Kosovën nga Mastersi i Dohas, e treta e bronztë. Krahas Kukës, të njëjtën medalje e fituan edhe Majlinda Kelmendi dhe Nora Gjakova, ndërsa Distria Krasniqi mori të artën.

Loriana do të arkëtojë edhe 900 pikë Olimpike Tokyo 2020. Ekipi i xhudos mori pjesë me pesë garues.Source link

Share

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Contact Us